Triphala = tri plody zdravia a očisty

V predchádzajúcom článku som písal o jednej z mojich obľúbených liečivých bylín – Aloe vera, ktorá je známa aj pod názvom Kumari – princezná. Z tohto pohľadu by som si dovolil Triphalu nazvať Kráľovnou. Triphala je jeden z najznámejších ajurvédskych prípravkov, ktorý sa už predáva aj na Slovensku. Tri  znamená tri a phala znamená plod. Je to teda prášková zmes z troch plodov. Tie sa po vysušení zomelú na jemný prášok a zmiešajú v pomere 1:1:1. Prášok sa v ajurvéde nazýva churna, takže tento výrobok nájdete aj pod názvom Triphala churna. Prášok sa u nás predáva voľný alebo porcovaný do kapslí.

Ide o tieto plody:

Amla – Emblica officinalis – harmonizuje Vátu, Pittu aj Kaphu, pôsobí chladivo

Haritaki – Terminalia chebula – harmonizuje Vátu, Pittu aj Kaphu

Vibhitaki – Terminalia bellirica – harmonizuje Kaphu a Pittu, pôsobí zahrievajúco.

Triphala – kráľovná starostlivosti o vnútorné orgány

Triphala ako zmes harmonizuje všetky dóše, (predovšetkým Pittu a Kaphu) čo znamená, že napomáha liečbe väčšine chorôb, lebo tie, ako sme si už povedali, sú spôsobené disharmóniou dóš.

Ak chceme harmonizovať predovšetkým Vátu, tak užívame 5 gramov Triphaly s čajovou lyžičkou sézamového oleja.

Ak chceme harmonizovať predovšetkým Pittu tak užívame 5 gramov Triphaly s čajovou lyžičkou ghí.

Ak chceme harmonizovať predovšetkým Kaphu tak užívame 5 gramov Triphaly s čajovou lyžičkou medu.

Zázračné účinky Triphaly

 • Jej liečivé účinky sú mnohoraké. Je to predovšetkým silný antioxidant. Z toho dôvodu pôsobí na organizmus omladzujúco.
 • Lieči Pre- diabetes. Je to štádium zvýšenej hladiny cukru v krvi, ktoré ešte nedosiahlo hranicu, od ktorej sa klasifikuje ako „normálny“ diabetes. Samozrejme sa používa aj na liečenie diabetu.
 • Lieči obezitu a z nej vyplývajúce stavy lenivosti.
 • Lieči oči, vyťahuje z očí silnú pittu, ktorá napríklad spôsobuje začervenané bielka, „odpaľuje“ sietnicu a spôsobuje aj zelený zákal.
 • Vyťahuje z očí silnú Kaphu, ktorá spôsobuje napríklad sivý zákal. Lieči tiež poškodenia zraku od monitorov.
 • Tým, že vyháňa z tela prebytočnú Pittu, lieči veľmi efektívne kožné choroby.
 • Lieči močové cesty.
 • Triphala je známa predovšetkým svojím účinkom na zažívanie, lieči črevá, odstraňuje pitta a kapha toxíny, odstraňuje zápchu. Čistí črevá od usadenín a znižuje prekyslenie organizmu.
 • Odstraňuje pálenie záhy. Pôsobí protizápalovo. Lieči hemoroidy.
 • Upravuje metabolizmus pečene a celkovo upravuje trávenie.

Vedľajšie účinky Triphaly

Ak sa užíva v kapsuliach zvyšuje suchosť v tele, v niektorých prípadoch môže spôsobiť zápchu. Pre ľudí so zápalom žalúdočnej steny alebo veľmi citlivým žalúdkom môže spôsobiť pocity pálenia. Neodporúča sa užívať počas tehotenstva ani počas kojenia. Príliš chudým pacientom sa dlhodobé užívanie Triphaly tiež neodporúča (dlhšie ako tri mesiace).

Užívanie Triphaly

Mojím pacientom dopomohli rôzne kúry s Triphalou detoxikovať telo, znížiť hmotnosť, vyliečiť alebo zredukovať viaceré intolerancie sídliace v črevách, (na laktózu, histamín, atď), výrazne zlepšiť trávenie a zachrániť oči pred operáciou, pri olupovaní sietnice. Viacerí klienti užívajú Triphalu denne, alebo vždy keď si na ňu spomenú, jedna klientka ju nosí so sebou stále v kabelke.

Triphalu je možné užívať denne ako povzbudzujúci a tráviaci tonik pre zažívanie a pre mozog. Odporúčané užívanie je 90 dní a potom mesačná prestávka a opäť 90 dní, ale to sú odporúčania, ktoré nevychádzajú z pôvodných textov, skôr vymedzujú bezpečnú zónu pre dovozcov Triphaly, ktorý ju dávajú certifikovať za určitých bezpečných podmienok.

Užíva sa buď tak, že sa večer zaleje lyžička Triphaly vodou a ráno sa na lačno vypije studený výluh, alebo sa zaleje ráno pol čajovej lyžičky alebo jedna čajová lyžička vodou a chvíľu sa povarí. Po vychladnutí na telesnú teplotu sa pije nalačno. Pre deti sa odporúča užívať ju so sladkým drievkom, je tak chuťovo príjemnejšia. Ak sa konzumuje Triphala s medom je to výborné pre oči. Ak sa človek lieči na diabetes, tak med sa nedoporučuje.

Triphala vyháňa z telo prebytok Pitty, preto sa môže v prvých dňoch užívania dostaviť hnačkovitá stolica, alebo zvracanie, keď Triphala vyháňa z tela prebytok Kaphy.

V klasických ajurvédskych spisoch, v ktorých sa opisujú účinky Triphaly ( ako je napr. Charaka Chikitsa Sthana ) sa uvádza niekoľko receptov na omladnutie organizmu, kde sa Triphala konzumuje s ghí, s medom, niektoré plody sa užívajú pred a niektoré po jedle, pripravuje sa v železnej nádobe, kombinuje sa so zlatom, korením a podobne… rôzne druhy omladzujúcich receptov. Veľmi zaujímavé čítanie. Omladzovaniu sa budeme venovať neskôr. Ako najlepšie využiť túto účinnú liečivú zmes pre seba, či ju konzumovať vo forme prášku, čaju, toboliek, alebo si z nej vyrobiť liečivú pastu alebo nálev vám rád poradím pri osobnej konzultácii vašich zdravotných problémov.

Miro Maduda Bhaktanand
Učím ľudí, ako vziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk podľa ajurvédy. Učím ľudí, ako vziať život do vlastných rúk podľa duchovného odkazu jogy. Viacej informácií o mne si prečítajte tu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Nájdite konečné riešenie očisty Vášho tela

  Stiahnite si bezplatne ebook AJURVÉDSKY DETOX, KRÁĽ DOKONALEJ OČISTY A ZDRAVIA a objavte tajomstvo najdokonalejšej očisty

 • KONTAKT

  Iniciala s.r.o
  Dr.Lajčiaka 99
  032 42 Pribylina
  IČO: 44549580

  Ing.Miroslav Maduda

  miroslav@ayurvedainfo.sk

  +421 915 850 255