Jedným z dôvodov, pre ktorý milujem ajurvédu sú jej terapeutické techniky. Najobľúbenejšia je liečba jedlom – Ahara chikitsa – kedy vhodne zvolenou a veľmi chutne pripravenou stravou harmonizujeme rozladené dóše, ako hlavnú príčinu chorôb. Druhá najobľúbenejšia sú ajurvédske olejové terapie. Nie sú to však len obyčajné masáže, ale sú to premyslené a veľmi príjemné techniky s veľmi hlbokými a širokospektrálnymi účinkami. Jeden zo zdrojových textov ajurvédy Aštanga hrdaja od lekára Vaghbatu zo 7.storočia n.l. veľmi podrobne rozoberá ich účinky.
Jesenné vetristé počasie spojené so značným ochladením začína zhoršovať u všetkých ľudí disharmóniu dóše Váta. Prejavuje sa to nepokojným spánkom, nepravidelným trávením, popoludňajšou únavou, nervozitou, bolestivou menštruáciou, bolesťami kĺbov, nižšou schopnosťou koncentrácie, zvýšeným zabúdaním, zvýšením pocitov úzkosti, strachu, depresie, vypadávaním vlasov u žien. S nástupom jesene sa zhoršujú príznaky všetkých chorôb, ktoré vyvoláva disharmónia Váty, spojených s nervovou a pohybovou sústavou. Ajurvéda má na toto obdobie fantastický liek a prevenciu – večernú olejovú automasáž. Podľa ajurvédy patrí do tela na „olejovanie“ hlavne ghí – prečistené maslo a ostatné oleje patria na náš najväčší orgán – na kožu. Oleje obsahujú výživu pre pleť, proteíny, sacharidy a iné zložky, ktoré sú vstrebávané pokožkou, bránia jej vysychaniu a zlepšujú jej pružnosť. Skľudňujú nervový systém, posilňujú pamäť, zlepšujú zrak a sluch.
Okrem iného zlepšuje liečbu epilepsie, Parkinsonovej choroby, stavov po mozgovej príhode, ochrnutie a podobné ťažké stavy. Až po večernej ajurvédskej olejovej automasáži človek naplno pochopí význam výrazu – „spať ako v oleji“. Zásadne používame za studena lisované oleje zo semien prírodne pestovaných rastlín. Na ajurvédsku automasáž nie sú vhodné komerčne vyrábané oleje zo živočíšnych tukov ani anorganické oleje a náhrady.
Na zlepšenie účinkov ajurvédskej terapeutickej masáže sa pridávajú do masážnych olejov esenciálne oleje. Do šálky ajurvédskeho masážneho oleja môžete pridať 20 – 30 kvapiek esenciálneho oleja. Vhodné esenciálne oleje pre Vátu sú Bazalka, Fenykel, Majoránka, Pomaranč, Pelargónia, Bergamot, Kardamon, Škorica. Oleje na večerné olejovanie celého tela môžeme vylepšiť nielen pridaním esenciálnych olejov, ale aj miešaním olejov. Fantastickú zmes na večerné olejovanie v ročnom období dominancie Váty získate nasledovnou kombináciou olejov:
A keďže o ajurvédu sa zaujímajú hlavne ženy, tak pridávam tri receptúry pre ne. Všetky receptúry som získal z knihy Harisha Johariho o ajurvédskej masáži, vyskúšal a odporúčam. Prvá je vhodná na jesenné a zimné obdobie pre olejovanie celého tela pre ženy do 40 rokov :
Tretia je vhodná pre ženy nad 50 rokov:
A na záver ajurvédska finta spočívajúca vo vyťahovaní toxínov z tela olejom, cez póry pokožky:
Najskôr naolejujeme celé telo vhodným olejom a potom vôjdeme do horúceho kúpeľa, alebo sauny. Olej rozpustí toxíny, ktoré sú zväčša lipofilné – rozpustné v tuku a horúci kúpeľ alebo sauna zabezpečí, že sa spotíme a pot vytlačí rozpustené toxíny cez póry na povrch pokožky, odkiaľ ich už ľahko odstránime sprchou. Takto môžeme detoxikovať telo každý deň. Takže využite najbližší chladný jesenný večer, naolejujte si celé telo mierne zohriatym olejom. Dlhé pohyby na nohách a rukách, krúživé pohyby na kĺboch, prsiach a bruchu. Ak máte problémy so spánkom, stresom, nervozitou, pamäťou, tak si naolejujte aj celú hlavu tak, že olej jemnými krúživými pohybmi vtierate ku korienkom vlasov, za ucho, na spánkovú kosť a čelo. Dajte oleju 6 – 10 minút na vstrebanie (zatiaľ si urobte večernú hygienu), vojdite do vane a po 10 minútach sa osprchujte. Olej nezmývajte mydlom, zanechá na tele jemný film. Túto liečivú rozkoš si môžete v tomto období dopriavať každý deň až do jari.
Ak začnete s pravidelným olejovaním a ucítite jeho blahodárne účinky, tak môžete pristúpiť k druhému kroku a obstarať si ajurvédsku parnú saunu .