Ajurvédska olejová rozkoš :)

Jedným z dôvodov, pre ktorý milujem ajurvédu sú jej terapeutické techniky. Najobľúbenejšia je liečba jedlom – Ahara chikitsa – kedy vhodne zvolenou a veľmi chutne pripravenou stravou harmonizujeme rozladené dóše, ako hlavnú príčinu chorôb. Druhá najobľúbenejšia sú ajurvédske olejové terapie. Nie sú to však len obyčajné masáže, ale sú to premyslené a veľmi príjemné techniky s veľmi hlbokými a širokospektrálnymi účinkami. Jeden zo zdrojových textov ajurvédy Aštanga hrdaja od lekára Vaghbatu zo 7.storočia n.l. veľmi podrobne rozoberá ich účinky.

Vhodné obdobie na olejovanie

Jesenné vetristé počasie spojené so značným ochladením začína zhoršovať u všetkých ľudí disharmóniu dóše Váta. Prejavuje sa to nepokojným spánkom, nepravidelným trávením, popoludňajšou únavou, nervozitou, bolestivou menštruáciou, bolesťami kĺbov, nižšou schopnosťou koncentrácie, zvýšeným zabúdaním, zvýšením pocitov úzkosti, strachu, depresie, vypadávaním vlasov u žien. S nástupom jesene sa zhoršujú príznaky všetkých chorôb, ktoré vyvoláva disharmónia Váty, spojených s nervovou a pohybovou sústavou. Ajurvéda má na toto obdobie fantastický liek a prevenciu – večernú olejovú automasáž. Podľa ajurvédy patrí do tela na „olejovanie“ hlavne ghí – prečistené maslo a ostatné oleje patria na náš najväčší orgán – na kožu. Oleje obsahujú výživu pre pleť, proteíny, sacharidy a iné zložky, ktoré sú vstrebávané pokožkou, bránia jej vysychaniu a zlepšujú jej pružnosť. Skľudňujú nervový systém, posilňujú pamäť, zlepšujú zrak a sluch.

Olej kompenzuje disharmóniu predovšetkým dóše Váta a tým napomáha liečbe všetkých chorôb, ktoré táto disharmónia spôsobuje

Okrem iného zlepšuje liečbu epilepsie, Parkinsonovej choroby, stavov po mozgovej príhode, ochrnutie a podobné ťažké stavy. Až po večernej ajurvédskej olejovej automasáži človek naplno pochopí význam výrazu – „spať ako v oleji“. Zásadne používame za studena lisované oleje zo semien prírodne pestovaných rastlín. Na ajurvédsku automasáž nie sú vhodné komerčne vyrábané oleje zo živočíšnych tukov ani anorganické oleje a náhrady.

Vhodné oleje na olejovú masáž

 • Ajurvédskym kráľom masážnych olejov je rozhodne sézamový olej. Obsahuje dva prírodne antioxidanty – sezamol a sezamolín, vďaka čomu vydrží dlho bez toho aby sa pokazil. Obsahuje tiež železo, fosfor, horčík, meď, kyselinu kremičitú, vápnik a stopové prvky. Jeho lecitínová zložka má blahodárne účinky na žľazy s vnútorným vylučovaním, predovšetkým na nervy a mozgové bunky. Obsahuje 8 základných aminokyselín dôležitých pre mozog – preto bol vždy používaný na masáž hlavy a ako vlasový olej. 
 • Olej z čiernych sézamových semienok lieči opuchy, odstraňuje stuhlosť, svalovú bolesť, spevňuje pokožku, vyživuje vlasy. Uzdravuje suchú pokožku, zlepšuje jej vzhľad, je prevenciou proti predčasnému starnutiu. Pri pravidelnom používaní zlepšuje tvar poprsia , zlepšuje vitálnosť a kvalitu semena u mužov. Údajne absorbuje viacej prány ako iné masážne oleje. Ďalším vhodným olejom je olivový olej, ktorý obsahuje proteíny, minerály a olein.
 • Olivový olej zastavuje infekciu, lieči dnu, artritídu, svalové bolesti, výron a detskú obrnu. Ideálny masážny olej z neho urobí pridanie pár kvapiek voňavého éterického oleja, napr. jazmínového, ružového, alebo levanduľového. Nie je však vhodný na vlasy.
 • Mandľový olej je veľmi dobrý masážny olej vhodný na harmonizáciu Váty. Obsahuje proteiny, minerály a olein vo väčšej miere ako olivový olej. Je skvelý na svaly, väzy, lieči spáleniny na koži, zvyšuje vitalitu, množstvo semena u mužov, lieči opuchy a suchosť všetkého druhu. Je dobrý pre mozog a vlasy.
 • Horčicový olej je účinný proti plesniam, parazitom, lieči opuchy, rany. Dezinfikuje. Pri masírovaní sa ľahko vstrebáva, poskytuje úľavu stuhnutým svalom, kĺbom, väzom. Čistí krv a otvára póry. Žiadny iný olej nie ja tak účinný a neškodný pri použití pre citlivé partie nosu, uší, hrdla, konečníku alebo genitálií. Náhla bolesť ucha sa dá liečiť nakvapkaním niekoľkých kvapiek vlažného horčičného oleja do ucha. Dlhodobé používanie horčičného oleja na vlasy ich chráni pred šedivením a vypadávaním.

Vhodné esenciálne oleje

Na zlepšenie účinkov ajurvédskej terapeutickej masáže sa pridávajú do masážnych olejov esenciálne oleje. Do šálky ajurvédskeho masážneho oleja môžete pridať 20 – 30 kvapiek esenciálneho oleja. Vhodné esenciálne oleje pre Vátu sú Bazalka, Fenykel, Majoránka, Pomaranč, Pelargónia, Bergamot, Kardamon, Škorica. Oleje na večerné olejovanie celého tela môžeme vylepšiť nielen pridaním esenciálnych olejov, ale aj miešaním olejov. Fantastickú zmes na večerné olejovanie v ročnom období dominancie Váty získate nasledovnou kombináciou olejov:

 • Do dvoch šálok sézamového oleja pridajte po dvoch lyžiciach ružového a ricínového oleja.
 • Do dvoch šálok sézamového oleja pridajte dve lyžice jazmínového oleja.
 • Do dvoch šálok mandľového oleja pridajte štvrť  šálky sézamového oleja a tri lyžice santalového oleja.

A keďže o ajurvédu sa zaujímajú hlavne ženy, tak pridávam tri receptúry pre ne. Všetky receptúry som získal z knihy Harisha Johariho o ajurvédskej masáži, vyskúšal a odporúčam. Prvá je vhodná na jesenné a zimné obdobie pre olejovanie celého tela pre ženy do 40 rokov :

 • Do 4 šálok sézamového oleja pridajte ¼ šálky kokosového oleja, 2 lyžice slnečnicového oleja a 3 lyžice levanduľového oleja.
 • Druhá je vhodná na jeseň a zimu, na olejovanie celého tela pre ženy vo veku 40 – 50 rokov:
 • Do 4 šálok sézamového oleja z čiernych semienok pridajte 2 šálky oleja z pšeničných klíčkov, 2 lyžice olivového oleja a 4 a ½ lyžice ružového oleja.

Tretia je vhodná pre ženy nad 50 rokov:

 • Do 4 šálok sézamového oleja z čiernych semienok pridajte 2 šálky mandľového oleja, dve lyžice oleja z pšeničných klíčkov, a 2 lyžice santalového alebo ružového oleja.

Ako na ajurvédsku olejovú rozkoš

A na záver ajurvédska finta spočívajúca vo vyťahovaní toxínov z tela olejom, cez póry pokožky:

Najskôr naolejujeme celé telo vhodným olejom a potom vôjdeme do horúceho kúpeľa, alebo sauny. Olej rozpustí toxíny, ktoré sú zväčša lipofilné – rozpustné v tuku a horúci kúpeľ alebo sauna zabezpečí, že sa spotíme a pot vytlačí rozpustené toxíny cez póry na povrch pokožky, odkiaľ ich už ľahko odstránime sprchou. Takto môžeme detoxikovať telo každý deň. Takže využite najbližší chladný jesenný večer, naolejujte si celé telo mierne zohriatym olejom. Dlhé pohyby na nohách a rukách, krúživé pohyby na kĺboch, prsiach a bruchu. Ak máte problémy so spánkom, stresom, nervozitou, pamäťou, tak si naolejujte aj celú hlavu tak, že olej jemnými krúživými pohybmi vtierate ku korienkom vlasov, za ucho, na spánkovú kosť a čelo. Dajte oleju 6 – 10 minút na vstrebanie (zatiaľ si urobte večernú hygienu), vojdite do vane a po 10 minútach sa osprchujte. Olej nezmývajte mydlom, zanechá na tele jemný film. Túto liečivú rozkoš si môžete v tomto období dopriavať každý deň až do jari.

Ak začnete s pravidelným olejovaním a ucítite jeho blahodárne účinky, tak môžete pristúpiť k druhému kroku a obstarať si ajurvédsku parnú saunu .

Miro Maduda Bhaktanand
Učím ľudí, ako vziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk podľa ajurvédy. Učím ľudí, ako vziať život do vlastných rúk podľa duchovného odkazu jogy. Viacej informácií o mne si prečítajte tu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Nájdite konečné riešenie očisty Vášho tela

  Stiahnite si bezplatne ebook AJURVÉDSKY DETOX, KRÁĽ DOKONALEJ OČISTY A ZDRAVIA a objavte tajomstvo najdokonalejšej očisty

 • KONTAKT

  Iniciala s.r.o
  Dr.Lajčiaka 99
  032 42 Pribylina
  IČO: 44549580

  Ing.Miroslav Maduda

  miroslav@ayurvedainfo.sk

  +421 915 850 255