Ajurvédska odpoveď na neduhy zimného obdobia – olejová automasáž s naparovaním

Ľudia v našich končinách poznajú ajurvédu hlavne prostredníctvom olejovej masáže. Nie je to náhoda. Olejová masáž – abhyanga – je univerzálnou prevenciou a liekom na množstvo chorôb. Tradičné ajurvédske písma ju delia na lokálnu – napríklad olejová masáž hlavy alebo chodidiel a celotelovú. Používa sa jednak ako súčasť dennej starostlivosti o zdravie, jednak na liečbu napríklad kĺbov. Je aj významnou procedúrou v rámci  najznámejšej detoxikačnej ajurvédskej techniky – panča karmy.

Ja ju odporúčam svojim klientom v zimnom období ako prevenciu a liečbu problémov spôsobených zvýšenou Vátou – nespavosť, nervozita, plynnatosť, zápcha, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, bolestivá menštruácia, epilepsia a mnoho iných. Nie nadarmo sme si krásnu fotografiu vyžarujúcu blaho z olejovej masáže zvolili aj do hlavičky nášho webu a verte, že výrazy blaženosti na tvárach figurantov nie sú hrané.

Ako na ajurvédsku olejovú masáž tela

Olej, ktorý používame si pred aplikáciou zohrejeme vo vodnom kúpeli. Podľa účelu môžeme olejovať vlasy alebo korienky vlasov, aby sme dosiahli silnú a zdravú „korunu krásy“. Mimochodom vypadávanie vlasov u žien často spôsobuje zvýšená dóša váta, práve v období zimy.

Vhodným olejom si masírujeme tvár, uši a krk a potom aj celé telo.  Keď si robíme automasáž, tak si masírujeme všetko, čo si dočiahneme a chrbát nám pomasíruje partner 🙂 Na trup používame masáž dlaňou a brucho masírujeme proti smeru hodinových ručičiek (keď si hodiny predstavíme na stene oproti sebe). Na končatinách používame dlhé ťahy. Zadok si masírujeme krúživým pohybom. Špeciálnu starostlivosť venujeme kĺbom pomocou krúživých pohybov. Každý kĺb 10 sekúnd.

Táto automasáž trvá okolo 10 minút a je ju treba robiť pred kúpeľom. Ideálny čas je večer pred spaním, keď sa už nikam neponáhľame. Po automasáži nechať olej pôsobiť 5 – 10 minút a dať si teplý kúpeľ v slanej vode, alebo použiť ajurvédsku parnú saunu. Až potom naplno pochopíte slovné spojenie – „spať ako v oleji“.

Na Vianoce sme si domov kúpili parnú saunu z cédrového dreva. Jedna z najlepších investícií. Zaberie plochu niečo cez meter štvorcový, je pre jedného človeka a saunuje sa v pare z liečivých bylín teplej do 45° C približne 20 minút. Hlava trčí von a tak sa neprehrieva a je to veľmi príjemné. Máme ju postavenú v chodbičke pri kúpeľni a cez okno vidíme zasnežené Tatry a dýchame pri saunovaní svieži tatranský vzduch. Paráda!

Namiesto sauny je samozrejme možné použiť kúpeľ vo vani so slanou vodou, v ktorej sedíme tak, aby bolo sídlo dóše Váta zanorené – t.j. aby voda siahala po pupok. Ak nemáme vaňu, tak si vyrobíme paru v sprchovacom boxe a ak nemáme ani to, tak použijeme po olejovej automasáži aspoň vlhké horúce uteráky priložené na telo. Všetky potrebné detaily na najlepšie možné využitie tejto ajurvédskej terapie sa učíme v našej Škole praktickej ajurvédy.

Abhyanga a jej dokonalé účinky

Za ajurvédu vďačíme podľa tradície božstvám a ak tomu niekto neverí, tak pri dobre vykonanej abhyange tomu určite uverí. Vďaka blahu, ktoré zažíva. Tradičné ajurvédske písma ako Asthanga sangraha sutrasthána doporučujú olejovú celotelovú masáž na denné používanie, predovšetkým pre starších a unavených ľudí. Z lekárskeho hľadiska dokáže olej ako nosič liečivej substancie nejakej byliny preniknúť cez póry nášho najväčšieho orgánu a dopraviť liečivú látku až na miesto určenia, využijúc pri tom krv – ako riečnu dopravu. Bunečné membrány sú tvorené lipoproteínmi a masážny olej je tiež lipid a tak ho títo „bunkoví vrátnici“ nevnímajú ako cudzieho narušiteľa.

Olejová masáž pomáha aj v tehotenstve, okrem prvých troch mesiacov tehotenstva, kedy sa neodporúča. V ďalšom období pomáha odstraňovať typickú bolesť chrbta. Masáž prsníkov v tehotenstve pomáha predchádzať nepekným striám. Masáž chodidiel pomáha ženám zvládnuť stres a odstraňuje bolesť nôh, masáž hlavy odstraňuje tehotenské nevoľnosti, masáž lýtok je prevencia proti kŕčom v lýtkach.

Prečo je dôležité olejovanie pred kúpeľom alebo saunou?

Často sa ma pýtate, prečo sa v ajurvéde masírujeme olejom pred vstupom do kúpeľa alebo sauny a nie naopak. Suchosť a chlad sú kvality hmotnej prírody typické pre dóšu Váta, ktorá práve v zimnom období spôsobuje ľuďom najviac problémov. Hlavný protiliek na suchú a studenú Vátu je olej a teplo, konkrétne mokré teplo. Takto sa v ajurvéde odstraňuje bolesť, ktorú spôsobuje Váta a tiež napätie, tras a kŕče svalov.

V kĺboch spôsobuje Váta pohyb a Kapha lubrikáciu a kompaktnosť kĺbu. Ale ak je kaphy veľa spôsobuje tuhosť a neohybnosť kĺbu. Takže olejovaním kĺbov môžeme v niektorých prípadoch zhoršiť stav, pretože Kapha je olejovitá. Tento problém však odpadá, ak sa po olejovaní použije naparovanie, alebo teplý kúpeľ, ktoré svojou teplotou vykompenzuje prípadný prebytok kaphy v kĺbe (Lebo kapha je studená).

Preto sa pre artritídu a rôzne degeneratívne ochorenia kĺbov používa v ajurvéde olejovanie s následným naparovaním. Teplý kúpeľ alebo naparovanie rozšíri póry a umožní oleju s liečivou látkou preniknúť rýchlo do lymfy a krvi.

Kedy si dať pozor?

Kontraindikácie naparovania alebo teplého kúpeľa po olejovaní sú v prípade Pitta disharmónie, keď sú v tele zápaly, alebo kĺby sú zapálené a cítime na dotyk, že sú horúce. Napríklad v prípade reumatoidnej artritídy alebo dny. Masáži a naparovaniu sa samozrejme vyhneme pri horúčkovitých stavoch,  bolestiach v spodnom bruchu, pri čerstvých zlomeninách, opuchoch, ranách, krvácaní..

Aké oleje používať?

A aké oleje sú ideálne? Najlepšie sú samozrejme originálne ajurvédske oleje, ktoré sa dajú kúpiť na Amazone. Najznámejší je Dhanvantaram tailam, Ksheerabala tailam, Valiya Narayantailam, Keratailam.

Kým si také pozháňame, tak je dobré používať sézamový olej pre konštitúcie Váta a Kapha a kokosový olej pre konštitúcie Pitta. Alebo univerzálne Ghí. Sézamový olej je v ajurvéde považovaný za najdôležitejší olej a je vhodný pre všetky ročné obdobia.

Veľa mojich klientiek, ktoré dodržiavajú moje odporúčania a robia si olejovú automasáž mi píšu, že je to ozaj príjemná a účinná procedúra a že na mňa s vďakou myslia, keď si robia olejovú masáž. Skutočnosť, že na mňa každý večer myslí niekoľko polonahých dám olejujúcich v kúpeľni svoje telá je mi celkom príjemná, aj keď moja žena má na to iný názor 🙂 Ale aj napriek jej názoru budem túto terapiu aj naďalej odporúčať, lebo je fakt blahodárna a vy si ju sami vyskúšajte ešte dnes, v tejto čudnej zime.

Miro Maduda Bhaktanand
Učím ľudí, ako vziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk podľa ajurvédy. Učím ľudí, ako vziať život do vlastných rúk podľa duchovného odkazu jogy. Viacej informácií o mne si prečítajte tu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Nájdite konečné riešenie očisty Vášho tela

  Stiahnite si bezplatne ebook AJURVÉDSKY DETOX, KRÁĽ DOKONALEJ OČISTY A ZDRAVIA a objavte tajomstvo najdokonalejšej očisty

 • KONTAKT

  Iniciala s.r.o
  Dr.Lajčiaka 99
  032 42 Pribylina
  IČO: 44549580

  Ing.Miroslav Maduda

  miroslav@ayurvedainfo.sk

  +421 915 850 255